ANKARA-İSTANBUL ARASI İKİNCİ HIZLI TREN KORİDORU ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Başkent ile İstanbul arasındaki 576 kilometrelik düşük standartlı demiryolunun 160 kilometre kısaltılarak 416 kilometreye düşürülmesiyle yolculuk süresini 7,5 saatten 2,5 saate indirebilmek için 1943’te projelendirilen “Sürat Demiryolu” kapsamındaki tünelin yapımına ancak 1976’da başlanabildi. Başbakan Süleyman Demirel’in, “Ayaş Ağzı”na ilk harcı koymasıyla tünelin inşaat sürecine de geçilmiş oldu. 1977’de Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan da, Ayaş yakınlarındaki Erkeksu girişinin temelini attı. Erbakan temeli attığında, 10 kilometre 64 metre uzunluğundaki tünelin 7 yılda tamamlanacağı belirtiliyordu. Ancak öngörüler gerçekleşmedi. 1980’li yıllarda zaman zaman incelemeler yapılan tünel, Demirel’in yeniden Başbakan olduğu 1990’lı yılların başındaki çalışma ile de bitirilmedi.

yht

TCDD tarafından yapımı üstlenen Sincan-Çayırhan-İstanbul tren yolu projesi toplam 5 milyar dolara mal olacak. İstanbul ile Ankara arasındaki yolculuğu 1.5 saate indirecek olan güzergah 3 etap halinde yapılacak. Birinci etap Sincan – Adapazarı hattı. İkinci etap Adapazarı-İstanbul, üçüncü etap ise Sarıyer – Başakşehir hattı olarak adlandırılıyor.  Toplam 414 kilometrelik hattın 2. etabı olarak adlandırılan ve yaklaşık 112 kilometrelik Adapazarı – İstanbul hattının ÇED raporu tamamlandı.

İNŞAAT 5 YILDA TAMAMLANACAK

Hazırlanan ÇED raporuna göre, üçüncü köprü ile bağlantının olacağı hat yaklaşık 6 milyar 760 milyon TL’ye mal olacak. Tren yolunun hattı Kocaeli’nin Kartepe ilçesinden başlayacak ve sırasıyla İzmit, Derince, Dilovası, Gebze, Tuzla, Pendik, Sultanbeyli, Kartal, Sancaktepe, Maltepe, Ataşehir, Ümraniye, Çekmeköy, Beykoz’dan geçerek yapımı devam eden 3. Köprü’ye ulaşacak. Adapazarı İstanbul Kuzey Geçişi Demiryolu projesi Kocaeli ve İstanbul il ve ilçeleri arasında 111 bin 589,12 kilometre uzunluğundaki hattı kapsayacak. İnşaat başlaması durumunda proje 5 yılda tamamlanacak.

PROJENİN YENİ GÜZERGAH

Ayaş, Çayırhan, Esenboğa Havalimanı, Çayırhan üzerinden Mudurnu Vadisi’ne doğru uzanacak yüksek hızlı tren projesi, Adapazarı’nın kuzeyinden Kocaeli ve İstanbul’a doğru uzanacak. Kocaeli’nden itibaren Kuzey Marmara Otoyolu güzergahını takip edecek olan yüksek hızlı tren, 3. Köprü üzerindeki raylı sistemi kullanarak İstanbul Boğazı’nı aşacak. Arnavutköy, Üçüncü Havalimanı, Başakşehir, Küçükçekmece ilçelerinden geçek olan Yüksek Hızlı Tren’in son durağı Halkalı olacak.

Kaynak: Rayhaber.com, milliyet.com.tr

 

Top
%d blogcu bunu beğendi: